II kwartał 2011

Opracowała: Katarzyna Frączek

Informacja o wynikach kontroli planowej przeprowadzonej przez WIJHARS w Lublinie w II kwartale 2011 roku w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw.

I. Cel kontroli:

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, głównie: jabłek, truskawek, sałaty, pomidorów, pieczarek, ogórków, cebuli w małych i średnich sklepach detalicznych oraz supermarketach w zakresie zgodności z wymaganiami określonymi w normach handlowych Unii Europejskiej (rozporządzenie Komisji 9WE nr 1580/2007) oraz przepisami ogólnymi dotyczącymi jakości handlowej świeżych owoców i warzyw.

 

II. Zakres kontroli:

Kontrolą objęto 7 podmiotów gospodarczych. Skontrolowano łącznie 107 partii owoców i warzyw o masie 1.456,4 kg, w tym:

  • 90 pochodzenia krajowego – 1.270,35 kg;
  • 17 z państw UE i z krajów trzecich – 186,05 kg

 

  1.              Wyniki kontroli:

W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w 13 partiach świeżych owoców i warzyw pochodzenia krajowego w ilości 241,5 kg, co stanowiło 16,6% łącznej masy skontrolowanych partii.

 

Nieprawidłowości w zakresie wymagań jakościowych dotyczyły przede wszystkim:

  • niespełnienia wymagań minimalnych – 4 partie świeżych warzyw. Oferowane do sprzedaży warzywa miały objawy zepsucia i gnicia, z wyciekiem soku oraz obecnością muszek owocowych.
  • niespełnienia wymagań zadeklarowanej klasy jakości – 3 partie owoców i warzyw nie spełniały wymagań dla poszczególnych klas jakości ze względu na m.in.: liczne odgniecenia, różnice w wybarwieniu oraz utratę jędrności.

 

Nieprawidłowości w zakresie znakowania:

  •  kontrola znakowania opakowań detalicznych wykazała nieprawidłowości w oznakowaniu 1 partii świeżych owoców – nie podano odmiany i klasy jakości
  •  podczas kontroli produktów sprzedawanych luzem stwierdzono nieprawidłowości względem 5 partii świeżych owoców i warzyw ze względu na brak zadeklarowanej klasy jakości oraz kraju pochodzenia

 

Pozostałe nieprawidłowości:

  •  we wszystkich poddanych kontroli podmiotach gospodarczych faktury i dokumenty towarzyszącym dostawom partii owoców i warzyw nie posiadały pełnych informacji pozwalających na  niepodważalną identyfikację danych partii. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły braku informacji o kraju pochodzenia, klasie jakości, typie handlowym lub odmianie
  •  jeden podmiot w roku kalendarzowym 2010  nie przekazał do WIJHARS informacji o tym, że dokonał obrotu świeżymi owocami i warzywami w ilości powyżej 100 tysięcy kg.

 

  1.               Sankcje:

W związku z zaistniałymi nieprawidłowościami w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw WIJHARS zastosował następujące sankcje:

  • 6 mandatów karnych na łączną kwotę 1.100 zł

 

  1.                  Podsumowanie i wnioski:

W związku z brakiem pełnych informacji na fakturach i dokumentach wewnętrznych towarzyszącym dostawom świeżych owoców i warzyw, do wszystkich kontrolowanych podmiotów gospodarczych zostały wystosowane zalecenia pokontrolne wzywające do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości poprzez zamieszczanie na ww. dokumentach:

  • nazwy oraz kraju pochodzenia;
  • klasy jakości, odmiany lub typu handlowego (w przypadku jeżeli jest to przewidziane w szczegółowej normie handlowej).

 

 

Informacje o wynikach kontroli planowej przeprowadzonej przez WIJHARS w Lublinie w II kwartale 2011 roku w zakresie prawidłowości znakowania jaj pochodzących od kur zielononóżek kuropatwianych.

 

 

  1.   Cel kontroli:

Sprawdzenie prawidłowości znakowania jaj pochodzących od kur zielononóżek kuropatwianych w zakładach znajdujących się na terenie woj. lubelskiego.

 

  1.     Zakres kontroli:

Kontrola objęto trzy firmy z terenu woj. lubelskiego zajmujące się klasyfikacją i pakowaniem jaj pochodzących z produkcji własnej oraz zajmujące się pakowaniem sklasyfikowanych jaj pochodzących z zakupu, w zakresie:

  • znakowania jaj – 9 partii (42 962 szt.);
  • opakowań jednostkowych – 7 partii
  •  kontroli dokumentacji.

 

  1.   Wyniki kontroli:

W wyniku kontroli ustalono, że tylko jedna z trzech firm klasyfikowała i pakowała jaja pochodzące z produkcji własnej, natomiast pozostałe zakłady zajmowały się pakowaniem sklasyfikowanych jaj pochodzących z zakupu.

Kontrola znakowania jaj – nie stwierdzono nieprawidłowości.

Kontrola znakowania opakowań jednostkowych:

  • wniesiono uwagi w stosunku do jednej partii zapakowanych jaj ponieważ termin przydatności do spożycia określono podając w kolejności rok, miesiąc, dzień (zamiast: dzień, miesiąc, rok);
  • nie stwierdzono produktów, których oznakowanie nawiązywałoby do produktów rolnictwa ekologicznego;
  • nie stwierdzono opakowań z jajami oznakowanych dodatkowymi informacjami sugerującymi, że w zakładzie odbywa się pakowanie jaj ekstra lub „ekstra świeżych”;
  • w żadnym z kontrolowanych zakładów nie stwierdzono opakowań jednostkowych z jajami, na których zawarte byłyby informacje sugerujące pochodzenie od kur zielononóżek kuropatwianych lub zawierające oświadczenia zdrowotne informacje między innymi o zawartości cholesterolu.

Kontrola dokumentacji – podczas oględzin dokumentacji handlowej (faktur) dotyczącej obrotu jajami oraz dokumentów potwierdzających pochodzenie jaj nie stwierdzono nieprawidłowości. Wszystkie kontrolowane zakłady dokonały zgłoszenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno – spożywczymi.

 

  1.               Sankcje

W wyniku kontroli do jednego z kontrolowanych zakładów wystosowano zalecenia pokontrolne wzywające do usunięcia w terminie 30 dni ujawnionych nieprawidłowości poprzez zamieszczenie daty minimalnej trwałości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

 

 Informacje o wynikach kontroli planowej przeprowadzonej przez WIJHARS w Lublinie w II kwartale 2011 roku w zakresie jakości handlowej wyrobów czekoladowych z uwzględnieniem produktów z grupy Premium.

 

 

  1.   Cel kontroli:

Sprawdzenie jakości handlowej wyrobów czekoladowych z uwzględnieniem produktów z grupy Premium w zakresie cech organoleptycznych i fizykochemicznych oraz prawidłowości znakowania.

 

  1.     Zakres kontroli:

Kontrolą objęto 3 zakłady produkcyjne. Ogółem do badań laboratoryjnych pobrano 12 próbek z 12 partii wyrobów czekoladowych o masie 3094,39 kg, a kontrolą znakowania objęto 13 partii wyrobów czekoladowych

 

  1.   Wyniki kontroli:

Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych oraz w zakresie parametrów fizykochemicznych. Uwagi w zakresie znakowania wniesiono we wszystkich kontrolowanych podmiotach. Zastrzeżenia dotyczyły 3 partii wyrobów czekoladowych tj. 23,1% ogółem skontrolowanych. Nieprawidłowości w zakresie znakowania dotyczyły głównie:

  • niewłaściwego uformowania folii opakowaniowej polegające na jej nieprawidłowym zgrzaniu co uniemożliwiało właściwe odczytanie całej treści opisu dotyczącego składu produktu;
  • podania niepełnych danych identyfikujących producenta;
  • nie zamieszczeniu określenia „oprócz tłuszczu kakaowego zawiera tłuszcze roślinne”;
  • użyciu przy określeniu daty minimalnej trwałości błędnego sformułowania: „Należy spożyć przed:”;
  • zastosowaniu wyrażenia „Waga netto” określając ilość nominalną towaru paczkowanego;
  • podaniu przy określaniu terminu przydatności do spożycia błędnej kolejności: rok, miesiąc, dzień;
  • wymienienia w składzie produktu lecytyny bez podania jej rodzaju;
  • nie wyszczególnieniu w składzie produktu wszystkich użytych składników;
  • wyszczególnieniu w składzie produktu składnika, którego w rzeczywistości nie użyto do jego produkcji;

 

Kontrola dokumentacji – jeden z trzech kontrolowanych podmiotów nie dokonał zgłoszenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno – spożywczymi do Lubelskiego WIJHARS.

 

  1.               Sankcje:
  • nałożono jeden mandat karny w wysokości 100 zł;
  • wydano 1 decyzję administracyjną wymierzającą karę pieniężną na sumę 1 000 zł za wprowadzenie do obrotu artykułów rolno – spożywczych zafałszowanych;
  • do jednej z kontrolowanych jednostek przesłano  zalecenia pokontrolne wzywające do usunięcia w wyznaczonym terminie stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie znakowania.

 

 

 Informacja o wynikach kontroli planowej przeprowadzonej przez WIJHARS w Lublinie w II kwartale 2011 roku w zakresie jakości handlowej
przetworów owocowych i warzywnych z uwzględnieniem produktów z grupy Premium
.

 

 

  1. Cel kontroli:

Sprawdzenie jakości handlowej przetworów owocowych i warzywnych w zakresie cech organoleptycznych i fizykochemicznych oraz prawidłowości znakowania.

 

  1. Zakres kontroli:

Kontrolą objęto 2 zakłady produkcyjne. Ogółem do badań pobrano 5 próbek z partii
o łącznej masie 5253,22 kg, a kontrolą znakowania objęto 7 próbek reprezentujących 5789,62 kg przetworów owocowych zapakowanych w opakowania jednostkowe – słoiki szklane.

 

  1. Wyniki kontroli:

Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych oraz w zakresie parametrów fizykochemicznych.. Uwagi w zakresie znakowania wniesiono jedynie
w  przypadku jednej partii przetworów owocowych o łącznej masie  176,40 kg (630 szt.), ponieważ etykiety naklejone były w sposób uniemożliwiający odczytanie zapisów dotyczących między innymi składu produktu oraz warunków jego przechowywania. Powyższe ustalenie spowodowało natychmiastowe wycofanie zakwestionowanej partii wyrobu i podjęciu działań korygujących w celu usunięcia uchybień. W wyniku tych działań  do powtórnego oznakowania przekazano 7 sztuk opakowań zakwestionowanego produktu
z niewłaściwie naklejonymi etykietami.

 

Inne ustalenia:

  • Kontrola dokumentacji – Obydwa skontrolowane zakłady dopełniły obowiązku zgłoszenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania i konfekcjonowania artykułów rolno – spożywczych do WIJHARS w Lublinie;
  • Skontrolowane zakłady posiadały własne laboratoria zakładowe, w których przeprowadzane były analizy produktów;
  • Wykonano zalecenia pokontrolne wystosowane w 2010 roku przez Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora JHARS dotyczące znakowania produkowanych wyrobów gotowych;
  • Każdy zakład posiadał wdrożony system HACCP;

 

 

  1. Sankcje:

Nie zastosowano żadnych sankcji ze względu na brak nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych i parametrów fizykochemicznych gotowych wyrobów produkowanych przez kontrolowane zakłady, a nieprawidłowości w zakresie znakowania dotyczące jednej partii wyrobów gotowych zostały natychmiast usunięte.