Nadawanie uprawnień rzeczoznawcy do pobierania próbek, ustalania klas jakości handlowej lub sposobu produkcji określonych artykułów rolno-spożywczych

Nadawanie uprawnień rzeczoznawcy do pobierania próbek, ustalania klas jakości handlowej lub sposobu produkcji określonych artykułów rolno-spożywczych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 grudnia 2000r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (tekst jednolity w Dz.U. 2005 r. Nr 187, poz. 1577 z późn.zm.) pobieranie próbek, ustalanie klas jakości lub sposobu produkcji określonych artykułów rolno-spożywczych na zlecenie zainteresowanych przedsiębiorców mogą, poza pracownikami Inspekcji, przeprowadzać tylko osoby wpisane do rejestru rzeczoznawców.

Warunkiem uzyskania uprawnień rzeczoznawcy jest posiadanie wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu klasyfikacji, sposobu produkcji oraz pobierania próbek danego rodzaju artykułu rolno-spożywczego oraz zdanie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Sposób przeprowadzania egzaminu oraz zasady odpłatności reguluje szczegółowo Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lutego 2003r. w sprawie nabywania uprawnień do wykonywania niektórych czynności związanych z oceną jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz dokumentowania tych czynności (Dz. U. z 2003 r. Nr 35,
poz. 300 z późn. zm.).

Uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy nie jest związane z odbyciem przez kandydata obowiązkowego szkolenia, a zatem wiedzę praktyczną i teoretyczną można uzyskać we własnym zakresie.

Zawód rzeczoznawcy w Unii Europejskiej należy do zawodów regulowanych, co oznacza, że udokumentowane kwalifikacje osób uprawnionych do wykonywania określonego zawodu w jednym z krajów członkowskich UE upoważniają je do ubiegania się o uznanie prawa wykonywania danego zawodu także w innych krajach należących do Wspólnoty.

Rzeczoznawca jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów, dotyczących wykonywanych czynności oraz wykonywać powierzone obowiązki z należytą starannością i bezstronnością.

Osoba ubiegająca się o uprawnienia rzeczoznawcy do pobierania próbek, ustalania klas jakości handlowej lub sposobu produkcji określonych artykułów rolno-spożywczych zgodnie ze specjalizacją w zakresie rodzajów artykułów rolno-spożywczych dokonuje zgłoszenia na piśmie do Wojewódzkiego Inspektora.

O wszystkich czynnościach związanych z kwalifikacją klienta na rzeczoznawcę, formie szkolenia oraz miejscu prowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego, Wojewódzki Inspektor informuje klienta na piśmie.

Wojewódzki Inspektor, po uzyskaniu od Głównego Inspektora wyników egzaminu, wydaje decyzję o wpisie do rejestru rzeczoznawców lub odmowie takiego wpisu. Od decyzji tej służy klientowi prawo wniesienia odwołania do Głównego Inspektora.

Po uprawomocnieniu się ww. decyzji, osobie wpisanej do rejestru rzeczoznawców Wojewódzki Inspektor wydaje zaświadczenie o wpisie oraz imienną pieczęć.

Szczegółowych informacji w powyższym zakresie udziela:

p.o. Kierownik Wydziału Nadzoru – Pan Zygmunt Kiwilszo
pokój nr 109/I piętro, tel. (081) 532 06 15 wewn. 19

oraz pracownicy Wydziału:
pokój nr 103/I piętro, tel. (081) 532 06 15 wewn. 13

FORMULARZE DLA KLIENTA: